Bez zakazu cesji
Prawo do cesji wierzytelności
W przeszłości cesja wierzytelności dotyczyła pojedynczych zobowiązań, które wierzyciel przelewał na innego nabywcę. W ostatnich latach obserwujemy jednak zmianę trendu w zakresie wykorzystywania tego instrumentu w kierunku przenoszenia (cesji) większej liczby wierzytelności, a także do przenoszenia wierzytelności zarówno istniejących, jak i przyszłych.
Z transakcji takich zaczęły powszechnie korzystać przedsiębiorstwa chcące pozyskać kapitał i kredyt na finansowanie swojej działalności gospodarczej (faktoring). Zasadniczego znaczenia nabiera pewność prawa w odniesieniu do regulacji skuteczności cesji wierzytelności wobec osób trzecich oraz pierwszeństwa przenoszonej wierzytelności przed innymi równoległymi uprawnieniami, zwłaszcza w transakcjach kredytowych z udziałem MŚP, które często nie mogą otrzymać finansowania w wymiarze międzynarodowym lub są zmuszone akceptować niekorzystne warunki jeśli nie są w stanie zaoferować zabezpieczenia (często w formie roszczeń wobec ich dłużników czyli przewłaszczenia zabezpieczenia).
Faktoring
Usługa faktoringowa w praktyce usługa polega na zamianie należności na gotówkę. W przypadku, gdy kontrahent zwleka z płatnością za dostarczony towar lub usługę, przedsiębiorca ma zablokowane środki na dalszy rozwój swojej firmy. Faktoring pozwala mu je uwolnić. Firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy część pieniędzy wynikających z faktury, a wobec dłużnika podejmuje działania zmierzające do uzyskania zapłaty. Gdy ją otrzyma, wypłaca przedsiębiorcy pozostałą część środków. Dzięki temu przedsiębiorca może bez przeszkód dynamicznie rozwijać swój biznes.
Z usługi tej można skorzystać jeśli w umowie z kontrahentem nie zastrzeżono zakazu cesji.
Fast-financing
W globalnej gospodarce szybkich przepływów model usługowy typu fast-food, poprzez model produkcyjny typu fast-fashion (w kilka dni od projektu do produkcji, w kilka dni od fabryki do klienta) dotarł do kolejnego szczebla modelu konkurencji typu fast-financing. W tym kontekście każdy brak drożności, opóźnienie, niejasność regulacyjna czy też zmiana warunków finansowania firm na mniej korzystne w porównaniu z modelami finansowania dostępnymi w krajach, z którymi się handluje, powodują spadek efektywności ekonomicznej na poziomie wewnętrznym oraz pogorszenie się konkurencyjności międzynarodowej na poziomie zewnętrznym.
Polska jako kraj post-transformacyjny ciągle ma duży potencjał rozwojowy, który jest ograniczany między innymi barierami w rozwoju instrumentów finansowych między innymi takich jak opierający się na cesji wierzytelności faktoring.